Kniha Sýr a červi - obálka

Sýr a červi

Autor:

Originální název: Il formaggio e i vermi. Il cosmo di un mugnaio del ´500
Překlad: Jiří Špaček

EAN: 9788072032785

Edice: Každodenní život
Formát: 224 stran, vázaná
Rok vydání: 2005

Hardcover224
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Sýr a červi můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Jedna z nejlepších historických knih vůbec, v níž autor vypráví příběh furlánského mlynáře Menochia, jenž se díky svým názorům dostal do střetu s inkvizicí. Menochiovy autentické výpovědi před soudním tribunálem se autorovi staly podkladem pro plastické a barvité vykreslení každodenního života člověka na konci 16. století včetně jeho úzkostí, radostí či naopak vytváření si osobitých představ o Bohu, vesmíru a posmrtném životě.

Názory našich čtenářů

*****
Sýr a červi aneb vzdělaný kacířský mlynář Domenico Scandella
Markus, 29.03.2012

Italský historik Ginzburg líčí napínavě ve své knize výsek životního příběhu venkovského mlynáře Domenica Scandelly přezdívaného Menocchio, jenž žil na přelomu 16. a 17. století ve Furlantsku na severu Itálie. Nejednalo se však o obyčejného, ale naopak o velmi vzdělaného venkovana schopného do hloubky uvažovat nad náboženskými otázkami. Možná ještě zajímavější je skutečnost, že své vzdělání získal na základě přečtení několika málo knih. Jeho následná odvaha mluvit o věcech věrouky bez teologického vzdělání, vedla k zatčení a vyslýchání inkvizicí. Dialog mezi inkvizitorem a kacířským mlynářem o otázkách víry tvoří dominantní část příběhu.
Ginzburg nabízí pohled na historické dění ze zcela jiné perspektivy, neboť hlavním tématem nejsou politické dějiny a s nimi spojení panovníci, státníci, bitvy války, ale člověk z nejniže postavené vrstvy společnosti. Dokazuje, že i malí, na první pohled bezvýznamní a mnohými historiky opomíjení lidé mohou vytvářet svébytný okruh dějin, do něhož stojí za to nahlédnout. V tomto případě se jedná o zachycení myšlenkového světa venkovského člověka, jenž uměl na rozdíl od mnoha svých vrstevníků číst a nabyté informace do hloubky promýšlet. Před vyslýchajícím inkvizitorem svérázným vystupováním boural základní principy křesťanské víry, a to například zpochybněním neposkvrněného početí (panna nemůže rodit), nebo vzniku světa. Prohlásil, že svět byl zpočátku velkým chaosem, z něhož se postupným zhušťováním stala hmota a jejím postupným zráním vznikly další věci, podobně jako zhušťováním mléka vzniká sýr a v sýru později červi. Za své názory zaplatil životem.

51

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Sýr a červi?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek