Ohlasy

Recenze v médiích

Kniha Hřbitovní hlína - obálkaHřbitovní hlína
Ó Cadhain Máirtín
Cadhain, Máirtín Ó: Hřbitovní hlína
iLiteratura, Martin Světlík, 12.03.2018

Na jednom irském hřbitově se až na věčnost hašteří mrtví venkované. Hlavními hrdiny snad nejvtipnějšího díla irského modernismu jsou nejen oni, ale také jazyk – irština, a to v celé své pozapomenuté bohatosti. Dílo z roku 1949 je mimo jiné též důvtipným komentářem k neblaze proslulé irské neutralitě za druhé světové války.

Kniha Můj Bataclan - obálkaMůj Bataclan
Dewilde Fred
Dewilde, Fred: Můj Bataclan
iLiteratura, Petra Šantorová, 10.03.2018

Vyrovnat se s hrozným zážitkem z teroristického útoku v pařížském koncertním sále Bataclan nepomohla autorovi ani tato tvůrčí terapie. Fred Dewilde nicméně chce jazykem komiksu doplněným o stránky evokující ilustrované deníkové zápisy podat svědectví o tom, co přesně se tehdy stalo. A také prozradí, co ho zachránilo.

Kniha Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. - obálkaMýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou.
Janeček Petr
Janeček, Petr: Mýtus o pérákovi (in Respekt)
iLiteratura, Jan Lukavec, 05.03.2018

Mají Češi svou obdobu Supermana? Mnoho kandidátů není. Jedním může být legendární Pérák, jehož historii a současnost důkladně představuje etnolog Janeček.

Kniha Jak vznikl film - obálkaJak vznikl film
Dvořáková Tereza, Nikkarin, Týmal František
Czesany Dvořáková, Tereza; Nikkarin; Týmal, František: Jak vznikl film
iLiteratura, Vojtěch Matocha, 01.03.2018

Sympatické vyprávění filmové historičky Terezy Czesany Dvořákové o prvopočátcích filmu a o vynálezech, které mu předcházely, zaujme zvídavého dětského čtenáře i povedeným grafickým zpracováním a několika technickými návody, jež náš recenzent v drtivé většině prověřil.

Kniha Počátek - obálkaPočátek
Brown Dan
Brown, Dan: Počátek
iLiteratura, Pavel Mandys, 08.02.2018

Novinka globálního bestselleristy zprvu nudí opakovanými motivy i vypravěčskými fintami, v závěru se však vydá nečekaným směrem. Jen je otázka, bude-li ona změna žánru Brownovým fanouškům vyhovovat.

Dalších 10 recenzí »

Názory našich čtenářů

Kniha Počátek - obálkaPočátek
Brown Dan
****
Postup a vývoj knihy moc nepřekvapí, pokud jste ...
Jindřiška Seifrtová, 05.03.2018

Postup a vývoj knihy moc nepřekvapí, pokud jste četli aspoň dvě knihy pana Browna, je to skutečně jak podle šablony. Ale hlavní myšlenka, tedy zápletka, je opět originální a s napětím jsem čekala, jak se to vyvrbí. A že nás pan Brown provede historií a architekturou Španělska mě těší, ukáže nám zemi z dalšího úhlu pohledu. Jeho kombinace reality a fikce je tak dokonalá, že občas jsem si musela připomínat, že to je jen vymyšlený příběh.

Kniha Poutník - Mágův deník - obálkaPoutník - Mágův deník
Coelho Paulo
****
Loňský sedmdesátník Paulo Coelho napsal svůj první ...
Zdeňka Adlerová, 01.03.2018

Loňský sedmdesátník Paulo Coelho napsal svůj první román Poutník - Mágův deník ve svých čtyřiceti letech. Právě zde popisovaná pouť do Santiaga de Compostely, kterou vykonal v roce 1986, způsobila převratnou změnu v jeho životě. Začal se věnovat tomu, o čem celý život snil, co jeho rodiče neschvalovali natolik, že ho třikrát poslali do psychiatrické léčebny, psaní.

Kdesi v brazilském pohoří hrdina knihy nedosáhne jmenování Rytířem řádu RAM (Rigor, přísnost, Amor, láska, Misericórdia, milosrdenství). Vytoužený atribut Mistra, meč, mu je odepřen. Chce-li ho získat, musí ho najít na starodávné Svatojakubské cestě. Na několikatýdenní putování Francií a Španělskem se po kratším váhání vydává s průvodcem Petrem.

Petr nevede svého druha pouze krajinou, ale je mu také duchovním vůdcem. Připravuje ho na setkání a boj s “démonem”, učí ho rituály RAM, vysvětluje, jaký je rozdíl mezi láskou - Eros, láskou - Philos a láskou - Agapé a co je to dobrý boj.

“Dřív byla pouť pro tebe trápením, protože jsi chtěl jenom dojít k cíli, ale teď se proměňuje v radost, v radost z hledání a dobrodružství. Tím v sobě živíš něco velice důležitého, totiž své sny. Člověk nikdy nesmí přestat snít. Sen je potravou duše, tak jako jídlo je potravou těla. Během naší existence se nám sny mnohokrát rozplynou a touhy se zmaří, ale snít musíme dál, jinak naše duše zhyne a nevstoupí do ní agapé. Hodně krve už teklo po pláni, kterou máš před očima, a svedly se tu některé z nejkrutějších bitev reconquisty. Nezáleží na tom, kdo byl v právu nebo kdo měl pravdu: důležité je vědět, že na obou stranách se vedl dobrý boj.

Dobrý boj je ten, který vedeme proto, že si to žádá naše srdce…
Dobrý boj je ten, který vedeme ve jménu svých snů…

První známkou toho, že zabíjíme své sny, je nedostatek času… ustavičně si stěžovali, že den je příliš krátký. Ve skutečnosti měli strach bojovat dobrý boj.

Druhou známkou smrti našich snů jsou naše jistoty. Nechceme vidět život jako velké dobrodružství, které máme prožít, a proto si začneme namlouvat, že to málo, co od existence požadujeme, je výsledkem našeho moudrého, správného a spravedlivého uvažování…

A konečně třetí známkou smrti našich snů je klid. Život se stane nedělním odpolednem, nic velkého od nás nechce a nepožaduje víc, než mu chceme dát…

Nedílnou a velmi zajímavou součástí příběhu jsou “cvičení RAM”. Petr seznamuje svého svěřence s praktikami jak zklidnit tělo i mysl a jak vnímat přítomnost okamžiku (dnes! tolik populární mindfulness).

Kniha je sice označována jako román, ale nemá daleko k “populárně-naučné duchovní literatuře”. Nedá se číst jedním dechem. Je v ní mnoho mystiky, náboženství, hlubokých úvah o lidské povaze, mnoho snů, vítězství i proher. Podstatné však je, že dokáže oslovit čtenáře napříč světonázory.

Kniha Potíže s empatií - obálkaPotíže s empatií
Extence Gavin
****
Svět “nízkých” financích jsem opustila již před ...
Zdeňka Adlerová, 01.03.2018

Svět “nízkých” financích jsem opustila již před mnoha lety. Přesto mě prostředí bank, spořitelen a finančních fondů stále zajímá. Čtení ve vkladní knížce není příliš dramatické, proto jsem sáhla po knize mladého britského spisovatele Gavina Extenceho, jehož první do češtiny přeložený román Vesmír versus Alex Woods se mi velmi líbil.

Téma blížící se smrti je pro spisovatele jistě zajímavé. Četla jsem již mnoho knih (fabulace i skutečné příběhy) o nemocných Alzheimerovou chorobou, kteří pomalu ale jistě spěli ke smrti v zapomnění. Ani nádor v mozku nedává literárnímu hrdinovi příliš šance na dlouhý život. Gabriel Vaughn měl před sebou sotva šest měsíců.

Bezohledný, povýšený, egocentrický sociopat, multimilonář Gabriel Vaughn si začne všímat “obyčejných” lidí až poté, co mu lékař sdělí smrtelnou diagnózu. Osobní řidič, vrátný, sekretářka, pouliční houslistka. Lidé, kteří předtím “neexistovali”, najednou získávají tváře, pocity, osudy.

Další stovky bezejmenných hrdinů přidal autor do své knihy tím, že děj zasadil do Londýna ve druhé polovině roku 2011, do doby, kdy hnutí Occupy London právě obsadilo náměstí před katedrálou sv. Pavla. Přesně pod okny Gabrielovy kanceláře.

“Tři roky poté, co banky způsobily, že západní ekonomiky padly na kolena, a byly posléze zachráněny obrovskými finančními balíky z veřejných zdrojů, se nezměnilo vůbec nic. Finanční oligarchové dál dostávají obrovské zisky a prémie a většina lidí platí za jejich neodpovědné spekulace klesající životní úrovní, škrty ve veřejných službách a rostoucí nezaměstnaností. Tato krize vznikla na konce éry divoké deregulace, která vytvořila na světě obrovské rozdíly v příjmech a v bohatství. Majetek se soustřeďuje v rukou nejbohatšího 1 procenta osob a jejich výsady zajišťují politikové, zkorumpovaní podnikatelskými zájmy. Reakce veřejnosti proti tomuto všemu na sebe nedala dlouho čekat. Okupační heslo "My jsme oněch 99 procent lidí!" přesně odráží realitu zejména anglosaských ekonomik, postižených krizí.” Zdroj

Spojení dvou rozdílných tragédií, osobní a společenské, možnosti psychoterapie, láska, to vše je čtenářsky velmi přitažlivé. Popis bankovního světa je také věrohodný. Napínavý, gradující děj plyne rychle v krátkých kapitolách. Škoda jen, že se autor nevyhnul známému klišé “kterak bohatým bral a chudým dával” (za to jedna hvězdička dolů).

Po celou dobu jsem - zároveň s Gabrielem - přemýšlela, zda za jeho změnou chování je patologie - nádor tlačí na místo v mozku, které je zodpovědné za emoce, nebo zda ho více ovlivňuje blížící se smrt. Podtitul knihy zní: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Pokud tato kniha přesvědčí čtenáře, že by se změnou neměl čekat na smrtelnou diagnózu, pak splnila svůj účel.

Kniha Opravář osudů - obálkaOpravář osudů
Fulghum Robert
***
Máme problém. Já a pan Fulghum. Oba jsme Blíženci. ...
Zdeňka Adlerová, 01.03.2018

Máme problém. Já a pan Fulghum. Oba jsme Blíženci. Tomu odpovídá jeho poslední dvojaká kniha a moje rozpolcené dojmy. Prostě se naše dvě mozkové hemisféry tentokrát nějak nesešly…

Levá, logická analytička, se mračí. Pravá, emotivní umělkyně, je nadšená.

Levá: No to snad nemyslí vážně! Zaškatulkovat Čechy jako hospodské štamgasty, pivní komiky a schizofrenní rádobyherečkyspisovatelky! Charakterizovat Čechoameričany jako bez práce užívající si rentiéry, erotomanky a veterány s posttraumatickým syndromem, kteří navíc bydlí v jedné pražské ulici, potažmo v jednom domě! Co to je? No, co to je!

Pravá: Avatár, karma, ách, jak mystické...
“Opravář osudů? Vůbec netuším, o co jde. Má osud být něco jako kismet nebo karma nebo štěstěna? V tohle všechno taky nevěřím. Vypadá to, že potřebujete léčitele nebo soudce, kněze, psychiatra, případně šamana,” řekl George. “Rozhodně ne někoho jako já. Na to sotva mám kvalifikaci.”

Levá: Vždyť On vykrádá sám sebe! Svědkyně, doleva/doprava/překvápko, viz úchvatný román Třetí přání. Co to je? No, co to je!

Pravá: Orgasmus, ztracený šátek, ách, jak romantické...
Copak nejsi opravář osudů?
Nemusíš dělat nic velikého, stačí někomu vylepšit jediný den, třeba jí. Jestliže si té ženě v rybárně zařídil orgasmus, pak je pro tebe hračka, aby si Dívka v zeleném myslela, že si ten šátek smí nechat.

Levá: Sex? Tvrdý sex? Roberte, vzpamatuj se, je Ti osmdesát! Co to je? No, co to je!

Pravá: Seznámení ve vlaku s tajuplnou mladou ženou, nešťastná láska, ách, jak dramatické...

Levá: Novakové z “českého” městečka v Texasu? Ano, víme o nich. Zejména od roku 2013. Cesta do Vyškova za vzdálenými příbuznými? No tak jo, tím sis to Vlevo trošku napravil.

Pravá: Kdo si, sakra, myslíte, že jste? Zamyslete se trochu? Změnili jste někomu někdy, byť nepatrně život, či alespoň pouhopouhý den? Zasáhl někdo do života Vám? Poslal vás na křižovatce jinam, než jste měli v úmyslu? Máme schopnost měnit osudy? Jiným, sobě? Je naše bytí dáno? Ovlivňujeme ho svými rozhodnutími, nebo jsme zmítáni nahodilými událostmi? Dokážete na tyto otázky odpovědět?

Milý pane Fulghume, mám Vás ráda. Přečetla jsem všechny Vaše knihy, až na třetí díl Třetího přání, a Vy víte proč. Přečetla jsem i Opraváře. Jste to Vy a nejste to Vy. I přes Váš požehnaný věk však budu čekat na další Vaši knihu. Doufám, že tentokrát uspokojíte i Levou.

Kniha Příběh služebnice - obálkaPříběh služebnice
Atwoodová Margaret
***
"Nechtěla jsem do knihy vkládat nic, s čím už ...
Zdeňka Adlerová, 01.03.2018

"Nechtěla jsem do knihy vkládat nic, s čím už lidstvo v historii nemělo zkušenost. Proto jsem děj zasadila do teokracie, která se odvolává na náboženství. Když pak kniha vyšla, čtenáři v některých zemích si říkali, že se u nich nic takového nemůže stát. V současných Spojených státech už ale chápou, že až na povinné stejnokroje, které plodné ženy nosí, knížka poukazuje na věci, které jsou klidně možné," upozornila sedmasedmdesátiletá autorka. Naráží například na omezení práva na interrupci, které v Americe přerostlo ve skutečnou hrozbu.

Knihu jsem si přečetla na popud své dcery: “V Anglii je to teď televizní hit, to si musíš přečíst!”. Není to má první dystopie, takže jsem neodmítla. Mé pocity jsou smíšené. Na jedné straně velmi silné téma, se silnou ženou, odhodlanou bojovat s nepřízní osudu, s barvitým popisem struktury dystopické společnosti. Na straně druhé poněkud rozvláčný děj. Přiznám se, že na retrospektivní stránky jsem použila mnou zatracované “rychločtení”.

Můj dojem vylepšily "Historické poznámky", poslední kapitola, napsaná s odstupem 150 let, ve které je na čtrnácti stránkách v podstatě celý obsah předchozích tří set stránek a navíc to nejpodstatnější a pro naši současnou společnost nejdůležitější: PROČ! Až na konci si čtenář/ka uvědomí, že příčiny vzniku popisované dystopické společnosti dnes vidíme na každém kroku.

Dalších 10 názorů »
Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek