Ohlasy

Recenze v médiích

Kniha Kvantový moment - obálkaKvantový moment
Crease Robert P., Goldhaber Alfred Scharff
Crease, Robert P.; Scharff Goldhaber, Alfred: Kvantový moment
iLiteratura, Pavel Pecháček, 20.05.2018

Kvantová fyzika byla nepochybně jeden z nejvýznamnějších fyzikálních objevů minulého století. Její působení ovšem nemělo revoluční dopad jen v mateřském oboru: už od svých počátků se přelévala také do dalších méně i více vzdálených oblastí kultury, v nichž zanechala nesmazatelné stopy. A právě po původu těchto stop pátrá na pozadí líčení historického vývoje kvantové teorie tato kniha.

Kniha Záhada Henriho Picka - obálkaZáhada Henriho Picka
Foenkinos David
Foenkinos, David: Záhada Henriho Picka
iLiteratura, Jovanka Šotolová, 18.05.2018

Zajímá vás, co je třeba podniknout, než vydáte knihu? Zkuste se inspirovat u francouzského spisovatele Davida Foenkinose: v románu Záhada Henriho Picka představuje zákulisí knižního trhu. Slibný námět však zůstal na půl cesty mezi příručkou pro neúspěšné spisovatele, detektivkou a humoristickým románem.

Kniha Noc na galaktické železnici - obálkaNoc na galaktické železnici
Mijazawa Kendži
Mijazawa, Kendži: Noc na galaktické železnici
iLiteratura, Veronika Abbasová, 14.05.2018

Japonský básník a prozaik Kendži Mijazawa se s odstupem století poprvé představuje českým čtenářům, a to povídkovým souborem Noc na galaktické železnici. Ukazuje se nám jako milující bratr, přítel zvířat a trpících, altruista a originální stylista.

Kniha Nádherná kacířství - obálkaNádherná kacířství
McInerneyová Lisa
McInerney, Lisa: Nádherná kacířství
iLiteratura, Markéta Musilová, 06.05.2018

Román Nádherná kacířství lze číst jako drsnou sociální sondu do irského maloměstského života v době, kdy skončila léta hospodářského zázraku i časy, kdy se vše řídilo přísnou katolickou morálkou a tím, co řekl při mši či zpovědi váš farář. Jenže každá tragédie se může, pokud je viděna z určitého úhlu, velice snadno zvrtnout v komedii. A jestli je v tomhle někdo skutečný mistr, jsou to Irové.

Kniha Jak Hitler ukradl růžového králíčka - obálkaJak Hitler ukradl růžového králíčka
Kerrová Judith
Kerr, Judith: Jak Hitler ukradl růžového králíčka
iLiteratura, Pavel Bušta, 03.05.2018

V prvním díle „hitlerovské trilogie“ známé britské autorky knížek pro děti Judith Kerrové prchá židovská rodina se dvěma dětmi s předstihem z Německa, v němž se začíná rýsovat nacistická hrozba. Kniha nevypovídá ani tak o nacistickém teroru, jako spíš o dopadech totalitních režimů na ty nejmladší.

Dalších 10 recenzí »

Názory našich čtenářů

Kniha Poslední tečka za Rukopisy - obálkaPoslední tečka za Rukopisy
Nová literatura faktu
Urban Miloš
*****
Pan Autor vytvořil mistrnou mystifikaci, takže po ...
Doktor QQ, 18.05.2018

Pan Autor vytvořil mistrnou mystifikaci, takže po dočtení knihy se musíte upřímně smát a zároveň přemýšlíte, zda autora nenavštívit a nepraštit ho jeho knihou po hlavě.. Pokud jste k tomu ještě utrpěli jakés takés vzdělání, které vám neznechutilo Národní obrození a česká historie 19. století vám není cizí, budete se bavit dvojnásob. Technická poznámka - K.H. Borovský nemohl na Slavíně spočinout po boku K.H. Máchy, neboť ten v té době dlel (tlel) v Litoměřicích...

Kniha Návrat do Killybegs - obálkaNávrat do Killybegs
Chalandon Sorj
*****
Safra, to bylo ale dobré! Příběh, napětí, a hlavně ...
Terka M., 01.05.2018

Safra, to bylo ale dobré! Příběh, napětí, a hlavně literární styl, způsob vyprávění, přirovnání, a snad i překlad, prostě mi to fakt sedlo. Navíc to nebylo ani trapně krátké nebo zbytečně dlouhé, ale tak akorát. A navíc ve vydání nebyly chyby.

Kniha Strach - obálkaStrach
Karika Jozef
*****
„Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u ...
BoboKing, 13.04.2018

„Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu."
Jozef Karika
Citát samotného autora přesně ukazuje, co horor znamená. Definice hororu je totiž ve své podstatě velmi jednoduchá – cílem literárního hororu je pouze a jedině vyvolání strachu, děsu, či tzv. mrazení v zádech. Může se odehrávat v jakémkoliv čase, na jakémkoliv místě. Musí ale ve čtenáři vyvolat ten lákavý pocit strachu. Tak už ho definoval jeden z největších znalců tohoto žánru u nás Josef Škvorecký. Při svých přednáškách o fantastice jsem vždy říkal, že po devětaosmdesátém vtrhla fantastika do našich krajin, našla si zde tisíce fanoušků, a postupem času i hromady nových autorů. Bohužel jediný žánr fantastiky, který si u nás nové autory nevytvořil, je horor. Ten jakoby na východě Evropy nenašel své podhoubí. Teď ale tento názor musím změnit. Na Slovensku je autor, který pochopil a vytvořil horor v jeho děsivé kráse – Jozef Karika.
Rodák z Ružomberka, kde se v 1978 narodil, patří v posledních letech k nejčtenějším autorům na Slovensku, a naprosto s přehledem poráží i nejzvučnější bestsellerové jména světového kalibru. V letech 2014 až 2016 tam vydal knihy „Strach“, „Tma“ a „Trhlina“, které se jsou čistokrevnými horory. Českého překladu se zatím dočkaly v roce 2017 tituly „Trhlina“ a „Strach“ v nakl. Argo. Ale oba romány si už našly u nás množství čtenářů a obdivovatelů, čemuž se nelze divit, Karika má vypravěčský dar a cit pro napětí a hrůzu, jako málokterý jiný.
Hrdina příběhu „Strach“ právě prožívá ne příliš šťastné období. Přišel v Žilině o práci, přítelkyně ho odkopla, a jako bezprizorní se musel vrátit do rodného Ružomberka, kde ve čtvrti Malé Tatry, na úbočí hory Čebraťa, zdědil po svých rodičích byt. Zima je v plné síle, na Slovensko udeřily sibiřské mrazy, a on je zavřený v studeném a prázdném bytě. Nijak děsivé, ale Karika pak začíná používat to správné dávkování tajemna a strachu, když z počátku nenápadně, ale o to později důrazněji, se hrdina v bytě vyhýbá jedinému místu, ložnici svých rodičů. V dětství to byl jeho pokoj, ale teď raději mrzne na gauči v kuchyni, než aby byť jen otevřel do pokoje dveře. A vy nevíte proč. A když příštího mrazivého rána z okna uvidí, že na ulici stojí několik policejních vozů s blikajícími sirénami, začíná pociťovat nepříjemné mrazení v žaludku. Předešlého večera totiž šel klučina ze sousedního domu vynést do kontejneru smetí, ale našel se po něm pouze prázdný odpadkový koš ležící u popelnic. Kluk zmizel v temnotě noci, když venku byl třiceti stupňový mráz. A v mysli hrdiny se děsivým skřípáním otevírají dveře jeho „třinácté komnaty“, kde měl zamčené vzpomínky na dětství, na zimu roku 1985, kdy on a jeho kamarádi prožili zážitek, o kterém ani po tolika desetiletích nejsou schopni mluvit. Událost, při které mu zmizela sestra, a on se na to pouze koukal a pak zbaběle utekl. Jako všichni jeho kamarádi. Kamarádi, kteří tu jsou i teď, poněvadž toto je místo přitahuje. Zlo v horách se vrátilo a chce je všechny.
Kouzlo a přitažlivost knihy je v plíživém strachu, jenž se pomalu a neúprosně dostává do vaší mysli. Karika je velký fanda S. Kinga, a zcela pochopil jeho umění hrůzy – nenápadně a pevně vás chytnout kolem ramen, tvářit se tajemně a pak vás přivést na místa, kde se dějí ty děsivé věci a nepustit vás. Přesně dávkovat hrůzu z neurčitých věcí, které o to více ale požírají váš rozum. K tomu sem tam přihodit nějakou krvavou drobnost v podobě hromádky vytrhaných dětských nehtů či zubů, a můžete si být jistí, že když příběh budete číst ve světle lampičky v hluboké noci, budete mít problém poté usnout.

Kniha Láska v době globálních klimatických změn - obálkaLáska v době globálních klimatických změn
Pánek Josef
**
Není kouře bez ohýnku. Ani ve slumu. Ve slumu v ...
patekf, 13.04.2018

Není kouře bez ohýnku. Ani ve slumu. Ve slumu v Bangalore. Bangalore Indie. –-Že by šlo jen o slum domnělý ? A ohýnek lásky ? Lásky bílého muže k černé ženě ? K přeludu ? K barvě ? Jaká barva je dobrá ? –- No rozhodně to nebude láska ke své zemi, dokonce ani svému kontinentu. -- Magnesia Litera ? Aneb jak politická korektnost zvítězila nad kvalitní literaturou. -- Mimochodem, nemáte pane Pánku něco společného s Davidem Černým ? Protože některá jeho díla (Entropa, Viselec, Čůrající postavy v Hergetově cihelně) ve mně evokují naprosto stejný pocit jako tato kniha. -- Neodbytně se mi do hlavy vtírá myšlenka, jestli oni ti Islanďané na své rescue mission přeci jen někde neudělali chybu ?

Kniha Bůh v troskách - obálkaBůh v troskách
Atkinsonová Kate
*****
Co jsem napsal o Životě za životem platí i tady, ...
Bert Hauser, 12.04.2018

Co jsem napsal o Životě za životem platí i tady, jen ta struktura vyprávění je jednodušší, nebo spíš asi klasičtější, protože popsat celý život jednoho člověka (který neumře zrovna v dětském věku) asi moc jednoduchý nebude nikdy (pokud to má být i pro někoho zajímavý a zábavný).
Jestli jste si zamilovali Ursulu ze Života za životem, tady máte zatím jedinou možnost se s ní znovu setkat. Nebo aspoň jednou z nich. :o)

Dalších 10 názorů »
Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek