Ohlasy

Recenze v médiích

Kniha Truchlivý amoret pražský - obálkaTruchlivý amoret pražský
Stafford James
Stafford, James: Truchlivý amoret pražský
iLiteratura, Pavel Mandys, 12.08.2017

Barokní andělíček jako pražské strašidlo a neobvyklý komiksový (super)hrdina? Velšský rodák Stafford míchá pražské legendy i historické reálie s popkulturními odkazy a pubertálními vtípky.

Kniha Od hlouposti k šílenství - obálkaOd hlouposti k šílenství
Zprávy o tekuté společnosti
Eco Umberto
Eco, Umberto: Od hlouposti k šílenství
iLiteratura, Jarmila Flaková, 02.08.2017

Ecovy malé výpravy časem, které kdysi pravidelně vycházely v časopise LʼEspresso, v rubrice pojmenované Poznámky na krabičkách od sirek. Výběr je autorův.

Kniha Andělské drápky - obálkaAndělské drápky
Jodorowsky Alejandro
Jodorowsky, Alejandro; Moebius: Andělské drápky
iLiteratura, Pavel Mandys, 29.07.2017

Spolupráce kreslíře Moebia a scenáristy Jodorowského dala komiksu jedno dnes už klasické dílo: fantaskní, ba halucinogenní sci-fi Incal. Další dílo obou autorů nabízí velkoformátovou surreálně bizarní erotiku.

Kniha Zemřít na jaře - obálkaZemřít na jaře
Rothmann Ralf
Rothmann, Ralf: Zemřít na jaře
iLiteratura, Marie Voslářová, 28.07.2017

„Žádná válka nikdy doopravdy nekončí,“ tvrdí německý spisovatel Ralf Rothmann. Svým románem upozorňuje na traumata, která způsobila druhá světová válka nejen jejím pamětníkům, ale i následujícím generacím.

Kniha Marie a Magdalény - obálkaMarie a Magdalény
Horňáková-Civade Lenka
Horňáková-Civade, Lenka: Marie a Magdalény
iLiteratura, Magdaléna Rejžková, 24.07.2017

Marie, Magdaléna, Libuše, Eva – ženy v hlavní roli. Česká spisovatelka žijící ve francouzské Provence ve své nové knize popisuje osudy čtyř generací žen bez mužů a otců, „parchantů po přeslici“, na moravském venkově od konce druhé světové války po normalizaci. Příběh původně napsaný ve francouzštině pro české vydání přeložila sama autorka. Kniha osloví francouzské i české čtenáře, každého ale možná z jiného důvodu.

Dalších 10 recenzí »

Názory našich čtenářů

Kniha Zlodějka knih - obálkaZlodějka knih
Zusak Markus
*****
Neobyčejně vyprávěný neobyčejný příběh. Nikdy jsem nečetla ...
pampeliska25, 08.08.2017

Neobyčejně vyprávěný neobyčejný příběh. Nikdy jsem nečetla tak poutavou knihu o tak šílených událostech. Tak jasně podané pocity těch obyčejných lidských duší, které se v mnohém projevily v tom pravdivém syrovém světle právě díky tomu, že si sáhly na dno díky té krutosti, kterou válka a všechny okolnosti okolo ní oplývá. Už dlouho jsem nečetla knížku jedním dechem a tak, že jsem vnímala každičké slovo. Rozhodně stojí za přečtení a nespěchejte.

Kniha Milena Jesenská - obálkaMilena Jesenská
Wagnerová Alena
*****
Tuhle knížku jsem si koupila po přečtení čehosi o Fr. ...
Eliška, Beroun, 04.08.2017

Tuhle knížku jsem si koupila po přečtení čehosi o Fr. Kafkovi, kde je Milena Jesenská pochopitelně zmíněná... Je to velmi čtivě napsaná kniha, což ale u Aleny Wagnerové nepřekvapí... Velmi se mi líbilo, jak je popsán život a doba Mileny Jesenské, která na mne zpočátku působila jako děvče z okruhu "zlaté mládeže", postupem dospívání se ale, z mého pohledu, z Mileny stávala zralá žena, která v dobách nejtěžších neváhala pomáhat potřebným, i přes své osobní problémy, aby nakonec svůj život zakončila v koncentračním táboře Ravensbrück.

Kniha Sedmá funkce jazyka - obálkaSedmá funkce jazyka
Binet Laurent
*****
Jako lékaře zajímajícího se i o filosofii musím konstatovat, ...
Jaroslav Svoboda, 15.07.2017

Jako lékaře zajímajícího se i o filosofii musím konstatovat, že jde o mimořádně hodnotnou a pro přemýšlivého člověka i poučnou a poutavou knihu s kriminální zápletkou, pochopíme " život znaků v životě společnosti " i to, že každá událost má zároveň určitý význam. Na stránkách knihy s napínavým dějem se setkáváme s Umbertem Ecem / " jméno růže " /, s Rollandem Barthesem, s většinou tehdejších francouzských filosofů okolo roku 1980, s presidentem V. Giscardem d´Estaing i s Francouis Mitterrandem. Zároveň nadaný autor krásným jazykem po celou dobu udržuje čtenáře v napětí. Jde o mimořádně hodnotnou knihu, jednu z pro mne nejzajímavějších, které jsem v posledním roce četl.

Kniha Hrůzná vláda žen - obálkaHrůzná vláda žen
Kingová Laurie R.
**
Asi nebudu sám, kdo po přečtení prvního dílu série o ...
Kotelník, 14.07.2017

Asi nebudu sám, kdo po přečtení prvního dílu série o Holmesovi a Mary Russellové očekával se zájmem pokračování dobrodružství této poněkud nesourodé dvojice detektivů. Nová kniha s poněkud odtažitým názvem moje očekávání nesplnila. Autorka zřejmě většinu nápadů vyčerpala v první knize a bohatý potenciál, který se díky neotřelému nápadu spojení Holmese a jeho mladé učednice nabízel, v dalším díle nevyužila. Jako by napsání této knihy bylo vynuceno příznivým ohlasem knihy první a tím vznikem povinnosti za každou cenu v příhodách obou protagonistů pokračovat. Bez ohledu na naprostý nedostatek nápadů, zápletek, zajímavých postav a podobně. Děj se v první půlce knihy zoufale vleče, není dodržena jedna ze zásad správné detektivky, že pachatel má být byť nenápadně představen hned zkraje, aby si čtenář při čtení dalších kapitol mohl zahrát na detektiva. Kniha je zbytečně rozsáhlá, zápletka včetně jejího řešení by vydala na jednu krátkou Doylovu povídku, pak by snad byla i čtivá. V druhé části knihy se sice děj trochu rozběhne, ale jeho kulisy jsou ploché, nezáživné, jak Holmes tak jeho učednice nepředvádějí žádné skvělé dedukce a děj respektive jeho kulisy místy připomínají spíš Poa než Doyla. Příběhem se, snad pro zdání kontinuity s Doylovým dílem, mihnou postavy Mycrofta, Watsona a mladého Lestrada, ale jejich přínos k ději je spíš symbolický až zanedbatelný. Instalace těchto postav do děje působí nesourodě až násilně. Kniha končí zoufalou scénou, která toto nepodařené dílo korunuje. Podrobnosti se čtenář dočte sám, jen bych připomněl, že v detektivkách se občas najdou i spolupracující dvojice muž - žena, ale až na výjimku Agátiných manželů Beresfordových je mezi nimi čistě zaměstnanecký vztah (Mason - Streetová, Lam - Coolová). Je velká škoda, že autorka nepokračovala v psaní v duchu první knihy, to, kam děj dovedla, už mnoho možností rozumného pokračování nenabízí.

Kniha Boxer - obálkaBoxer
Pravdivý příběh Hercka Hafta
Kleist Reinhard
*****
Pred pár dňami sa mi dostal do rúk komiks Boxer, ktorý v ...
Dušan Kováč, 07.07.2017

Pred pár dňami sa mi dostal do rúk komiks Boxer, ktorý v Čechách vydalo Argo. Ide o strhujúci, ale aj nesmierne temný zážitok. Komiks rozpráva o živote a predovšetkým nezlomnej vôli Hercka (Harryho) Hafta, skutočného boxera ktorý sa po vojne v ringu postavil aj Rockymu Marcianovi.
Pretože ide o skutočný príbeh, nečakajte čiernobielo rozdelený svet a ani superhrdinov, teda nie tých klasických.
Hercko Haft je kontroverznou postavou so svojou minulosťou a démonamy, ktorá sa pod tlakom koncentračného tábora mení v človeka zápasiaceho o život v táborových boxerských turnajoch (mne osobne sa nedalo nespomenúť na film Boxér a smrť s Štefanom Kvietikom v hlavnej úlohe, či na Triumf ducha s Danielom Dafoe - tento je natočený podľa života Salamona Aroucha, ktorý má na konte 200 vyhraných zápasov), kde na porazeného čakala zväčša smrť mení.
Vojna je tu ukázaná vo všetkej surovosti a bez príkras. Mňa osobne zaujali aj scény, kedy sa Hercko Haft dostane po vojne domov. Predstavte si, že sa vrátite do mesta kde ste vyrastali, mali tam rodinu a to je naraz prázdne, lebo neostali rodina, priatelia, známi z mesta ktoré bolo domovom sa stalo cudzie mesto a tak môžeme sledovať hrdinovu cestu do Ameriky, kde ho ženie ešte jedna vec, ale o tej sa dozviete v komikse.
Komiks je zaujímavo kreslený a vďaka čiernobielej kresbe Reinharda Kleista sa mi zdá ako by na čitateľa doľahla temná atmosféra.
Osobne si ešte mimoriadne cením posledných stránok, tie sú venované niektorým boxerom, ktorí museli bojovať pre pobavenie zbabelých a opilých dozorcov v táboroch a nemyslite si, že to boli len dáky amatéri v táboroch skončili profesionálni atléti s titulmi majstrov, ale aj nádeje ktoré to mohli dotiahnuť ďaleko.
Ostáva zodpovedať otázku prečo si zrovna tento komiks kúpiť? Kvôli strhujúcej temnej atmosfére, príbehu vôle zo železa, ale aj lásky. Rovnako aby sa v tomto šialenom svete nezabudlo, na zverstvá ktorých sa nacizmus dopúšťal. Mimochodom takto bojovať o život museli v táboroch aj občania Československa čo vieme aj zo spomienok Salamona Aroucha, nie len na frontách boli hrdinovia.

Dalších 10 názorů »
Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek