Ohlasy

Recenze v médiích

Kniha Kafka - Rané roky - obálkaKafka - Rané roky
1883–1911
Stach Reiner
Stach, Reiner: Kafka: Rané roky (in Respekt)
iLiteratura, Jan Lukavec, 15.03.2017

S ohromným množstvím nastudovaného materiálu se autor popasoval se ctí a elegantně. Výsledná biografie je čtivá, Kafku nekarikuje, snaží se ho přiblížit ze všech možných úhlů a osvětlit co nejvíce okolností, které spolurozhodovaly o tom, kým se stal.

Kniha Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949) - obálkaSpisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949)
Orwell George
Orwell, George: Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947–1949)
iLiteratura, Jan Zikmund, 13.03.2017

Pro Orwellovo dílo je příznačný politický přesah většiny textů a silná potřeba zkoumat a popisovat znepokojivé jevy, která vynikla obzvlášť v publicistice. Další výbor z ní se teď k českému čtenáři dostává v podobě posledního svazku Esejí, vydávaných nakladatelstvím Argo.

Kniha Ukulele jam - obálkaUkulele jam
Mešković Alen
Mešković, Alen: Ukulele Jam
iLiteratura, Barbora Grečnerová, 14.02.2017

Rockmetalový bildungsroman z prostředí utečeneckého tábora za chorvatsko-bosenské války ukazuje, jak složité je přijít o domov a zázemí. Dánsko-bosenský autor čerpá z vlastních zkušeností a přibližuje pocity mladých uprchlíků, kteří se s tvrdou realitou musí vyrovnávat v náročném období dospívání.

Kniha Anděl Esmeralda - obálkaAnděl Esmeralda
DeLillo Don
Biograf je chrámem Páně
RESPEKT, Ladislav Nagy, 13.02.2017

Povídkový soubor Anděl Esmeralda je skvostným přírůstkem k dalšímu českému uvedení spisovatele Dona DeLilla. Autora, jenž patří spolu s Philipem Rothem, Th omasem Pynchonem či Paulem Austerem k žijícím klasikům moderní americké literatury a bez přehánění je jedním z nejvýznamnějších autorů druhé poloviny 20. století. (...) Anděl Esmeralda je jedna z nejvýraznějších knih, které v poslední době v češtině vyšly, a nemalou zásluhu na tom má Petr Onufer, jehož překlad je přesný, vnímavý a poctivý. Není to kniha líbivá, hezká, ale o to významnější. Mimo jiné coby připomínka, že velké umění se nepodbízí a nebojí se překračovat žánry.

Kniha Příprava na příští život - obálkaPříprava na příští život
Lish Atticus
Lish, Atticus: Příprava na příští život
iLiteratura, Martina Šímová, 10.02.2017

Ameriku, v níž na člověka čekají úspěch a bohatství, ve strhující Přípravě na příští život nenajdete. Namísto toho se seznámíte s mnohonárodnostním dnem newyorského potravního řetězce a nevšední milostnou dvojicí: ujgurskou nelegální imigrantkou a veteránem z Iráku, trpícím posttraumatickou stresovou poruchou.

Dalších 10 recenzí »

Názory našich čtenářů

Kniha Závěrka - obálkaZávěrka
aneb ztížená možnost happy-endu
Urban Miloš
****
Je málo českých autorů, kteří mají podobné postavení, jako ...
panKaplan, 21.03.2017

Je málo českých autorů, kteří mají podobné postavení, jako má Miloš Urban. Stálé zázemí silného nakladatelství, početné publikum čekající na další román a příslib překladů do zahraničí. Přestože mě poslední čtyři knihy Miloše Urbana (Boletus Arcanus, Praga Piccola, Přišla z moře, Urbo Kune) nezaujaly, na Závěrku jsem byl hodně zvědavý.

Stále totiž věřím v sílu talentu, který Miloš Urban vyjevil například v románech Lord Mord, Sedmikostelí nebo Hastrman. To je talent, který nemizí. Když se talent setká se zajímavým příběhem, je na úspěch zaděláno.

K příběhu vám povím jen toto: V Závěrce sledujeme amatérského fotografa Matěje, který se proslaví provokativními fotkami mladé amatérské modelky Věry. Tito dva se brzy stanou hvězdami internetu, ale čím větší je jejich slává, tím silnější je pokušení a tím sladší jsou plody zahrady rajské. Své místo má v příběhu erotika, láska – ale také svět korporátu a samozřejmě, fotografie.

Nezopakuju stejnou chybu, jako jiný recenzent ve významném tištěném médiu a víc vám o ději nepovím. Chci zdůraznit jiné věci, než je příběh. Miloš Urban totiž našel způsob, jak vyprávět o lásce způsobem, který může bavit různé cílové skupiny. Já jako muž blížící se ke čtyřicítce se obvykle láskyplným románům vyhýbá, ale i na mě Urbanův postup funguje.

Oceňuji absenci kýčovitých dialogů a prvoplánových pasáží. Závěrka totiž úspěšně osciluje mezi milostným románem a sociálním dramatem. Do příběhu Věry a Matěje vstupují další postavy a pohánějí jeho soukolí tak akorát, aby se z knihy nestala překotná fraška. Urban se také nebojí aktuálních společenských odkazů – zmínka konkrétní politické strany, PR pro konkrétní uhelnou firmu a tak dál. Nepamatuji se, že by byl někdy ve svých knihách takto konkrétní a pochopitelně tím riskuje přízeň čtenářů.

Těšil jsem se na fotografický doprovod, který pochází přímo od Miloše Urbana. Jenže, v záplavě portrétních fotek jsem nenašel žádnou souvislost s textem a jsou tak pro mě velkým zklamáním (možná jediným důležitým zklamáním z celé knihy).

Závěrem chci říct, že i když Závěrka ani zdaleka nedosahuje kvalit Sedmikostelí, Lorda Morda nebo Stínu katedrály, pořád je to velmi povedený román, který vás bude bavit číst. Urban cizeloval technické podrobnosti (román z prostředí fotografování je plný technických detailů) tak, aby se vyhnul kritice odborníků.

Závěrka mě tedy nezklamala. Nutno však dodat, že mě nezklamala také proto, že jsem od ní po posledních nedobrých zkušenostech s Milošem Urbanem (aka s jeho knihami) raději příliš mnoho nečekal. Přesto je to román, za který se autor rozhodně stydět nemusí.

Kniha Princ z Persie - obálkaPrinc z Persie
Mechner Jordan
***
Dobře nakreslené, žádné čáranice čmáranice. Příběh poutavý, ...
Lydie, 21.03.2017

Dobře nakreslené, žádné čáranice čmáranice. Příběh poutavý, ale předvídatelný.

Kniha Poprask v sýrové uličce - obálkaPoprask v sýrové uličce
Fulghum Robert
****
Krátké a vtipné kapitoly doplněné originálními ilustracemi. ...
Lydie, 13.03.2017

Krátké a vtipné kapitoly doplněné originálními ilustracemi. Barevně ladí i kapitálek s obálkou.

Kniha Proč diety nefungují - obálkaProč diety nefungují
Věda o hubnutí, mýty o pevné vůli a proč skoncovat s dietami
Mannová Traci
****
Z absolutního zoufalství do sebe cpete čokoládu potom, co ...
Nikol Schneiderová, 10.03.2017

Z absolutního zoufalství do sebe cpete čokoládu potom, co jste vzdali již čtvrtou dietu v pořadí. Už několikrát jste zažili ten pocit, když porušíte zásadu a přecpete se k prasknutí... nejraději byste si nacpali prst do krku a všech těch hříchů se hned teď zbavili. Ale nebyla by škoda toho všeho jídla, co jste do sebe s takovou námahou nacpali? Cítíte se před zrcadlem pod psa a stále dokola si vyčítáte, jak slabou máte vůli. Z deprese sníte ještě víc brambůrků než minule.

Neustálý koloběh hubnutí a nabírání nám brání ve štěstí. Nebo si v něm bráníme sami? Traci Mannová studuje chování lidí v oblasti příjmu potravy, životního stylu a své postřehy přináší v knize Proč diety nefungují.

A skutečně. Diety nefungují. Možná zhubnete, možná ze sebe budete mít chvíli radost, ale skutečnost je taková, že mnoha lidem se shozená kila vrátí zpátky. Proč? Protože dieta omezuje, zakazuje, jsou to dny plné odříkání, jdou proti našemu přirozenému chování, alespoň tak si to stále opakujeme, až si to vezmeme za své. Následně jíme z deprese ještě víc a přibíráme a přibíráme.

Traci Mannová popisuje výsledky výzkumů, kde se dozvíte, proč si stejně tu čokoládu nakonec dáte, proč nikdy nepřekonáte svou minimální dědičně danou váhu, aniž byste se nedostali k poruše příjmu potravy. Vysvětluje, kde se stala chyba v našem životě a samozřejmě - důvod, proč jsem si knihu přečetla - několik rad a triků, jak se dlouhodobě udržet na uzdě, čemu předcházet, na co se soustředit.

Bohužel jsem našla několik výzkůmů především z oblasti psychologie, které si autorka upravila podle svého vlastního výkladu, aby se jí hodil do knihy. To knihu zbytečně sráží dolů, určitě by nevadilo mít o pár stránek méně, ale seriozní informace. Její vlastní průzkumy jsou ale zajímavé, vcelku uvěřitelné a určitě je vypozorujete i sami na sobě.

Velmi oceňuji i základní rady pro úspěšný krok k lepšímu životnímu stylu. My, co máme sklony k obezitě a požitkům z jídla, takové rady potřebujeme, ale nejdůležiější ze všeho stejně je zakomponovat je do denní rutiny. To nelze dělat naráz, nýbrž postupně jeden bod po druhém. Proto by se kniha měla stát součástí knihovny každého, kdo nechce zhubnout zázrakem za dva týdny, ale kdo si je vědom, že když tloustne 10 let, bude mu trvat dostat se na nižší váhu delší dobu.

Nutno dodat, že rady to nejsou nijak složité. Jde třeba jen o to mít v ruce ubrousek, abyste si zvýšili překážky k nabírání jídla na nějaké akci se švédským stolem. Jednoduché, účinné, splnitelné. Jakýkoliv krok je vždycky lepší než nedělat vůbec nic. A časem budete mít pocit, že jde vše snadno a rychle.

Z celkového hlediska knihu hodnotím jako čtivý doplněk k novému životnímu stylu, který se chystáte nastolit. Jako motivaci k tomu mít postavu, jakou chcete. A jeden ze způsobů, kde zjistíte, že vzít si čokoládu není zklamání a že se máte mít rádi, ať jste jakýkoliv (což nevylučuje změnu, ale můžete se mít rádi, i když se měníte).

Kniha Proč platí E=mc2 - obálkaProč platí E=mc2
…a proč by nás to mělo zajímat
Cox Brian, Forshaw Jeff
*****
Super! Konečně knížka na úrovni, která vám na základě ...
Dagmar Jančová, 08.03.2017

Super! Konečně knížka na úrovni, která vám na základě jednoduchých matematických zákonitostí vysvětlí, jak to vlastně je s časoprostorem a pochopíte teorii relaitivity. Bohužel, náš středoškolský profesor se o to ani nesnažil, ale obávám se, že ani jemu to nikdo takhle nedokázal vysvětlit... Rozhodně doporučuji!

Dalších 10 názorů »
Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek