Názory našich čtenářů

Kniha Neočekávané chování - obálkaNeočekávané chování
Podivuhodný příběh behaviorální ekonomie
Thaler Richard
*****
Je to naprosto neskutečná kniha o velmi skutečném pohledu na ...
Lukáš Hrdlička, 19.08.2017

Je to naprosto neskutečná kniha o velmi skutečném pohledu na svět. Kniha je velmi přístupná i pro ekonomické laiky, ovšem domnívám se, že skutečný dopad bude mít především na všechny, kterým nedává spát, že se normativní ekonomické modely tak moc liší od každodenního života. Celá spletitá a nekončící cesta behaviorální ekonomie je popsána velmi chytře, vtipně a, co je asi nejzajímavější, zcela skromně. Thaler ji vlastně podává tak, že celou dobu nejde o nic jiného než o zábavný experiment, který se prostě rozjel a za hlavního hrdinu nestaví sebe, ale jiné. I to činí knihu velmi příjemnou (společně s vtípky umístěnými na správném místě). Jelikož je kniha stavěná jako příběh, který je ale zároveň strukturován tak, že odpovídá různým tématům zajímavým pro jejich anomálnost oproti předpokladům normativní ekonomie (spoření na stáří, behaviorální finance, behaviorální ekonomická analýza práva, odchylky od závěrů teorie her), čte se kniha jedním dechem jako detektivka a zatímco část o behaviorálních financích s sebou nese moc zajímavé myšlenky pro praktický život čtenáře, posledních pár kapitol s sebou nese moc zajímavé myšlenky pro kohokoliv, koho zajímá, jak učinit s pomocí veřejného sektoru život lidem lepší tam, kde lidé systematicky chybují. Co jiného si přát?

Poznámka pro právníky: Kdybyste chtěli vidět mrtvolu Coaseho teorému s hrníčkem v hlavě jako vražednou zbraní, tak si určitě přečtěte část o právu. Třeba se o tom za 100 let bude učit i u nás.

Kniha Zlodějka knih - obálkaZlodějka knih
Zusak Markus
*****
Neobyčejně vyprávěný neobyčejný příběh. Nikdy jsem nečetla ...
pampeliska25, 08.08.2017

Neobyčejně vyprávěný neobyčejný příběh. Nikdy jsem nečetla tak poutavou knihu o tak šílených událostech. Tak jasně podané pocity těch obyčejných lidských duší, které se v mnohém projevily v tom pravdivém syrovém světle právě díky tomu, že si sáhly na dno díky té krutosti, kterou válka a všechny okolnosti okolo ní oplývá. Už dlouho jsem nečetla knížku jedním dechem a tak, že jsem vnímala každičké slovo. Rozhodně stojí za přečtení a nespěchejte.

Kniha Milena Jesenská - obálkaMilena Jesenská
Wagnerová Alena
*****
Tuhle knížku jsem si koupila po přečtení čehosi o Fr. ...
Eliška, Beroun, 04.08.2017

Tuhle knížku jsem si koupila po přečtení čehosi o Fr. Kafkovi, kde je Milena Jesenská pochopitelně zmíněná... Je to velmi čtivě napsaná kniha, což ale u Aleny Wagnerové nepřekvapí... Velmi se mi líbilo, jak je popsán život a doba Mileny Jesenské, která na mne zpočátku působila jako děvče z okruhu "zlaté mládeže", postupem dospívání se ale, z mého pohledu, z Mileny stávala zralá žena, která v dobách nejtěžších neváhala pomáhat potřebným, i přes své osobní problémy, aby nakonec svůj život zakončila v koncentračním táboře Ravensbrück.

Kniha Sedmá funkce jazyka - obálkaSedmá funkce jazyka
Binet Laurent
*****
Jako lékaře zajímajícího se i o filosofii musím konstatovat, ...
Jaroslav Svoboda, 15.07.2017

Jako lékaře zajímajícího se i o filosofii musím konstatovat, že jde o mimořádně hodnotnou a pro přemýšlivého člověka i poučnou a poutavou knihu s kriminální zápletkou, pochopíme " život znaků v životě společnosti " i to, že každá událost má zároveň určitý význam. Na stránkách knihy s napínavým dějem se setkáváme s Umbertem Ecem / " jméno růže " /, s Rollandem Barthesem, s většinou tehdejších francouzských filosofů okolo roku 1980, s presidentem V. Giscardem d´Estaing i s Francouis Mitterrandem. Zároveň nadaný autor krásným jazykem po celou dobu udržuje čtenáře v napětí. Jde o mimořádně hodnotnou knihu, jednu z pro mne nejzajímavějších, které jsem v posledním roce četl.

Kniha Hrůzná vláda žen - obálkaHrůzná vláda žen
Kingová Laurie R.
**
Asi nebudu sám, kdo po přečtení prvního dílu série o ...
Kotelník, 14.07.2017

Asi nebudu sám, kdo po přečtení prvního dílu série o Holmesovi a Mary Russellové očekával se zájmem pokračování dobrodružství této poněkud nesourodé dvojice detektivů. Nová kniha s poněkud odtažitým názvem moje očekávání nesplnila. Autorka zřejmě většinu nápadů vyčerpala v první knize a bohatý potenciál, který se díky neotřelému nápadu spojení Holmese a jeho mladé učednice nabízel, v dalším díle nevyužila. Jako by napsání této knihy bylo vynuceno příznivým ohlasem knihy první a tím vznikem povinnosti za každou cenu v příhodách obou protagonistů pokračovat. Bez ohledu na naprostý nedostatek nápadů, zápletek, zajímavých postav a podobně. Děj se v první půlce knihy zoufale vleče, není dodržena jedna ze zásad správné detektivky, že pachatel má být byť nenápadně představen hned zkraje, aby si čtenář při čtení dalších kapitol mohl zahrát na detektiva. Kniha je zbytečně rozsáhlá, zápletka včetně jejího řešení by vydala na jednu krátkou Doylovu povídku, pak by snad byla i čtivá. V druhé části knihy se sice děj trochu rozběhne, ale jeho kulisy jsou ploché, nezáživné, jak Holmes tak jeho učednice nepředvádějí žádné skvělé dedukce a děj respektive jeho kulisy místy připomínají spíš Poa než Doyla. Příběhem se, snad pro zdání kontinuity s Doylovým dílem, mihnou postavy Mycrofta, Watsona a mladého Lestrada, ale jejich přínos k ději je spíš symbolický až zanedbatelný. Instalace těchto postav do děje působí nesourodě až násilně. Kniha končí zoufalou scénou, která toto nepodařené dílo korunuje. Podrobnosti se čtenář dočte sám, jen bych připomněl, že v detektivkách se občas najdou i spolupracující dvojice muž - žena, ale až na výjimku Agátiných manželů Beresfordových je mezi nimi čistě zaměstnanecký vztah (Mason - Streetová, Lam - Coolová). Je velká škoda, že autorka nepokračovala v psaní v duchu první knihy, to, kam děj dovedla, už mnoho možností rozumného pokračování nenabízí.

Kniha Boxer - obálkaBoxer
Pravdivý příběh Hercka Hafta
Kleist Reinhard
*****
Pred pár dňami sa mi dostal do rúk komiks Boxer, ktorý v ...
Dušan Kováč, 07.07.2017

Pred pár dňami sa mi dostal do rúk komiks Boxer, ktorý v Čechách vydalo Argo. Ide o strhujúci, ale aj nesmierne temný zážitok. Komiks rozpráva o živote a predovšetkým nezlomnej vôli Hercka (Harryho) Hafta, skutočného boxera ktorý sa po vojne v ringu postavil aj Rockymu Marcianovi.
Pretože ide o skutočný príbeh, nečakajte čiernobielo rozdelený svet a ani superhrdinov, teda nie tých klasických.
Hercko Haft je kontroverznou postavou so svojou minulosťou a démonamy, ktorá sa pod tlakom koncentračného tábora mení v človeka zápasiaceho o život v táborových boxerských turnajoch (mne osobne sa nedalo nespomenúť na film Boxér a smrť s Štefanom Kvietikom v hlavnej úlohe, či na Triumf ducha s Danielom Dafoe - tento je natočený podľa života Salamona Aroucha, ktorý má na konte 200 vyhraných zápasov), kde na porazeného čakala zväčša smrť mení.
Vojna je tu ukázaná vo všetkej surovosti a bez príkras. Mňa osobne zaujali aj scény, kedy sa Hercko Haft dostane po vojne domov. Predstavte si, že sa vrátite do mesta kde ste vyrastali, mali tam rodinu a to je naraz prázdne, lebo neostali rodina, priatelia, známi z mesta ktoré bolo domovom sa stalo cudzie mesto a tak môžeme sledovať hrdinovu cestu do Ameriky, kde ho ženie ešte jedna vec, ale o tej sa dozviete v komikse.
Komiks je zaujímavo kreslený a vďaka čiernobielej kresbe Reinharda Kleista sa mi zdá ako by na čitateľa doľahla temná atmosféra.
Osobne si ešte mimoriadne cením posledných stránok, tie sú venované niektorým boxerom, ktorí museli bojovať pre pobavenie zbabelých a opilých dozorcov v táboroch a nemyslite si, že to boli len dáky amatéri v táboroch skončili profesionálni atléti s titulmi majstrov, ale aj nádeje ktoré to mohli dotiahnuť ďaleko.
Ostáva zodpovedať otázku prečo si zrovna tento komiks kúpiť? Kvôli strhujúcej temnej atmosfére, príbehu vôle zo železa, ale aj lásky. Rovnako aby sa v tomto šialenom svete nezabudlo, na zverstvá ktorých sa nacizmus dopúšťal. Mimochodom takto bojovať o život museli v táboroch aj občania Československa čo vieme aj zo spomienok Salamona Aroucha, nie len na frontách boli hrdinovia.

Kniha Ďábel v Bílém městě - obálkaĎábel v Bílém městě
aneb vraždy, kouzla a šílenství na výstavě, která změnila Ameriku
Larson Erik
****
Dokumentární příběh, který dokazuje, že tvůrčí činnost je vzrušující a impozantnější než ničení.
Ondřej Pražák, 03.07.2017

Dokumentární příběh, který dokazuje, že tvůrčí činnost je vzrušující a impozantnější než ničení. Ďábel v Bílém městě je tím typem knihy, která podněcuje další zájem o dané téma. Po přečtení si proto nevystačíte s několika málo ilustracemi, které v knize předělují jednotlivé části, ale budete vyhledávat další dokumenty, které monumentální výstavu zvěčnily. Úchvatný popis Světové kolumbovské výstavy bohatě předčí i to, že prakticky vše okolo příběhu vraha Holmese je řečeno už v anotaci knihy.

Kniha Drahý příteli - obálkaDrahý příteli
Bondouxová Anne-Laure, Mourlevat Jean-Claude
*****
E-maily z pekla, Matky po e-mailu, Dobrý proti severáku a ...
Zdeňka Adlerová, 27.06.2017

E-maily z pekla, Matky po e-mailu, Dobrý proti severáku a svým způsobem i Manželka 22 a Illuminae - řečeno slovy Jiřího Suchého “v takový krásný společnosti” se i Dr@hý přítel bude cítit velmi dobře. Romány v dopisech, dnes e-mailech, mají od pradávna své kouzlo. Vždyť co si většina z nás pamatuje z Oněgina? Taťánin dopis! „Já píši vám - co mohu více? Co ještě mohu dodati? Teď vím, že máte právo sice mne pohrdáním trestati…”

Pierre-Marie Sotto je úspěšný spisovatel, ale také stárnoucí, osamělý muž, který právě prožívá nelehké období. Často se stává, že mu lidé posílají své texty k posouzení. Ze zásady je nečte, ale vrací zpět. Stejně chtěl učinit s poslední zásilkou. Nebyla na ni však zpáteční adresa, pouze e-mail. Obálku neotevře a odesilatelku požádá o adresu, aby ji mohl vrátit.

Odesilatelka Adeline Parmelanová je žena, o které nemohu “ani naznačovat”, protože sám čtenář ji “odhalí” až po mnoha stránkách. Jisté však je, že i když Sottovi pošle svou adresu, ten dopis nevrací a mezi oběma se rozvíjí velmi zajímavá, příjemná, kupodivu zcela bezprostřední a postupem času dokonce velmi osobní korespondence.

Čím to je, že v dopisech dokážeme sami sebe odhalit více, než v rozhovoru? Co je to za kouzlo, že papíru/monitoru svěřujeme své niterné myšlenky, pohnutky, zasuté vzpomínky, radosti i strasti, které bychom nikdy nedokázali vyslovit nahlas? Je to bezpečné, svěřovat se cizímu člověku, o kterém ani nevíme, zda je tím, za koho se vydává? A i když ho známe, jakou máme jistotu, že vše zůstane “sub rosa”? Na to vše budou čtenáři myslet skoro až do konce příběhu...

str. 209
Chybí mi Váš hlas. Moc dobře vím, že jsem Váš hlas nikdy neslyšel, stejně jako jsem neviděl Vaši tvář. Když píši Váš hlas, mám na mysli způsob, jakým ke mně promlouváte. A také způsob, jakým necháte promlouvat mne a jakým mi dáváte chuť k Vám promlouvat. Takhle to je: chybí mi vaše spojenectví. My mi chybíme.

Napětí, které vás bude nutit obracet jednu stránku za druhou, povolí pouze ve chvílích, kdy se do korespondence zapojí Sottovi přátelé. Příběh tak získá ještě větší spád a hlavně budete mít důvod ke smíchu. Kniha si zaslouží všech pět hvězdiček.

PS: Vzájemné dialogy působí velmi věrohodně i proto, že je psala mladá žena a starší muž. Skvělé spojení dvou autorů, kteří do té doby psali jen knihy pro děti.

Kniha Devatenáct set osmdesát čtyři - obálkaDevatenáct set osmdesát čtyři
Orwell George
*****
Dříve, než jsem se dostala k této knize, četla jsem Farmu ...
Eliška, 25.05.2017

Dříve, než jsem se dostala k této knize, četla jsem Farmu zvířat od téhož autora, tedy jsem tušila, co mě asi čeká. Ale i tak kniha toto očekávání předčila. Je obrazem skutečnosti. Ne takové, jakou ji známe, ale takové, jaká skutečně je, když člověk otevře oči a začne vnímat všechno, co se kolem něj děje. Orwell byl génius své doby a já jsem velmi ráda, že žiji v době, kdy si jeho knihy mohu přečíst.

Kniha Farma zvířat - obálkaFarma zvířat
Orwell George
*****
Není ani potřeba extra sledovat politickou situaci ve světě ...
Eliška, 25.05.2017

Není ani potřeba extra sledovat politickou situaci ve světě nebo u nás. V dnešní době ani v minulosti. A přesto je to strhující příběh něčeho tolik faktického. Čtenář zprvu nesoustředěně přeskakuje řádku, po pár stránkách už je ale plně vpit do řádků podmanivého příběhu, který s naprostou přesností ukazuje, jak to na světě chodí. Chodilo a bude chodit. Jak stejní a předvídatelní všichni jsme a jak rozdílné a důležité jsme povahy. A kdo ví - třeba se v textu někdo najde.. Někdo jako ovce, někdo kůň, někdo kočka ..

« Předchozí názory Dalších 10 názorů »
Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Aktuality
v±echny aktuality
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek